A tengerek helyett betonba öntené a világ műanyaghulladékát egy magyar feltaláló. Bus Károly speciális eljárásával olyan újfajta beton készülhet, mely nem csak olcsóbb, de rugalmasabb is, mint a hagyományos, így a szélsőséges időjárásnak és az extra terhelésnek is jobban ellenáll. Itt a frappáns válasz a világ egyik legnagyobb problémájára, mely évente 8 millió tonna műanyagot juttat a vizekbe. Bus Károly feltaláló zseniális ötletével ugyanis a ledarált műanyagszemét képes kiváltani az egyre dráguló és fogyó természetes folyami kavicsot a betonban.
A találmányommal úgy alakítjuk át a vizes cementet, hogy az sóder helyett minden olyan darált hulladékkal képes betonná összeállni, amellyel egyébként nem alkotna elegyet – nyilatkozta az ötletgazda nemrég az EuroNews-nak.
Érthető a levédett találmány iránti óriási nemzetközi érdeklődés, hiszen az úgynevezett MASUKO újrahasznosító technológiának nevezett eljárással egy köbméter beton felét, négyötödét is kiteheti a műanyaghulladék. A különleges végeredmény pedig a szakértők szerint nem csak jelentősen kíméli a környezetet, de a benne található műanyag miatt a hagyományosnál jóval rugalmasabb. Vagyis sokkal ellenállóbb az olyan, egyre gyakrabban jelentkező szélsőséges időjárási helyzeteknek, mint az extrém hőség vagy a tartós, nagy hideg. Ráadásul az újfajta beton a folyamatos terhelést is rendkívül jól bírja, így kiváló autóutak-, illetve járdák és zajvédő falak építéséhez, arról nem beszélve, hogy ez további jó pont a környezetvédők szemében.
Forrás: ripost.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése